Blog

Alexa35 i Arri Look Library

Moja robocza hipoteza brzmi następująco: w związku z faktem, że stare, sprawdzone LUTy nie działają[1], a nowych jeszcze nie ma, wiele Operatorek i Operatorów filmując obecnie Alexą35 korzysta z Biblioteki Looków Arri.

Pierwsze projekty, podczas których korzystano z tej kamery, były obarczone dodatkowym stresem, zarówno dla pionu kamerowego na planie jak i dla postprodukcji (np. zmuszeni byliśmy w trybie pilnym robić update Resolve'a do wersji 18). Kiedy opadł kurz, a my złapaliśmy kilka głębszych oddechów, na spokojnie mogliśmy przyjrzeć się nowym plikom i uaktualnionemu oprogramowaniu oraz poczytać dokumentację.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji masować ujęć z Alexy35 lub pojawiły się w Was wątpliwości jak poprawnie używać LOOKów-LUTów z Biblioteki Arri, to poniżej prosta grafika, która wyjaśnia poprawną kolejność działań.

Dorzucam, na na gorąco, 2 przemyślenia.

  • Dzięki zastosowaniu nowej krzywej zarejestrowany obraz może pomieścić więcej informacji w światłach, ale przez to jest on również gęstszy, cięższy i ciemniejszy. Powoduje to, że podczas pracy z wyłączonym zarządzaniem barwą na poziomu projektu narzędzia w Resolvie reagują inaczej niż się spodziewamy (większość sygnału mieści się w zakresie działania pierścieni Lift/Shadows). Zaleta nowego LogC4? Prawdopodobnie Alexa35 świetnie nadaje się do przeeksponowywania, tak jak kolorowy negatyw fotograficzny.

  • Cyfrowe ziarno z samych plików (lub będące efektem *forsowania negatywu* - patrzy punkt powyżej) jest bardzo przyjemne i na tyle wyraźne, że nie bardzo czuje się potrzebę dodawanie czegoś ponad to, co jest już w obrazie.

Alexa35 to zdecydowanie najciekawsze premiera sprzętowa od czasów pierwszej Sony Venice i idealna inspiracja do poszerzenia wiedzy oraz odświeżenia repertuaru trików.

[1] stare LUTy (czyli te, z których korzystaliśmy dotychczas pracując z Alexą, Alexą Mini, Mini LF itd.) nie działają z Alexą35, ponieważ nowa kamera zapisuje obraz w innej przestrzeni barwnej (Arri Wide Gamut 4) oraz przy użyciu innej krzywej log (Arri LogC4).

Szymon KraszewskiComment