Blog

ACES 101, czyli najkrótsza droga do celu


Istnieje wiele, głównie angielskojęzycznych materiałów opisujących czym jest ACES. Większość z nich jest bardzo obszerna, dość skomplikowana i opracowana przy użyciu technicznego języka. Są to bez wątpienia wartościowe pozycje, ale mogą okazać się swą formą zbyt przytłaczające dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki z color managementem. Szkoda, ponieważ aby bezboleśnie korzystać z Academy Color Encoding System nie trzeba wcale wiele - na początek wystarczy zrozumieć zaledwie kilka terminów.

W tym artykule postaram się w prosty sposób wyjaśnić czym jest ACES oraz podpowiedzieć jak najszybciej zacząć z niego korzystać.

 

ACES to tworzony przez niezależnych specjalistów system zarządzania kolorem, u którego fundamentów leżą dbałość o jakość i prostota użytkowania. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom projekty postprodukowane w ACES będą łatwo adaptowalne do nadchodzących technologii, a wykraczająca daleko poza dzisiejsze standardy specyfikacja obejmie także przyszłe urządzenie rejestrujące i monitorujące. Implementacja ACES jest darmowa i niezależna od zewnętrznych urządzeń, co pozwala na bezproblemową wymianę plików między różnymi programami i środowiskami.

Niezależnie od tego czy działamy z materiałem z jednej czy bardzo wielu różnych kamer, pracując w ACES wprowadzamy nasze media do jednej, bardzo obszernej przestrzeni barwnej. Dzięki temu wykonywane przez nas operacje będą miały podobny efekt dla wszystkich klipów w projekcie, niezależnie od ich pochodzenia.

Postprodukując w ACES nie jesteśmy też przywiązani do konkretnego urządzenia wyświetlającego - w każdym momencie możemy przesiąść się z ekranu komputerowego na monitor referencyjny czy projektor kinowy, a efekt naszej pracy pozostanie wiernie oddany w nowych warunkach.

 

Aby móc pracować w ACES potrzebujemy ustawić zaledwie 3 rzeczy.

  • - wybrać ACES jako color management naszego projektu;

  • - nadać naszym źródłom prawidłowe IDT, czyli otagować nasze klipy, aby ACES wiedziało, z jakiej kamery pochodzą i jak je prawidłowo wykorzystywać;

  • - wybrać odpowiednie ODT, czyli wskazać rodzaj wyświetlacza na jakim będziemy pracować i monitorować progres prac.


W DaVinci Resolve (wersja 17.4.6) wygląda to następująco:

W ustawieniach projektu, w sekcji Color Management wybieramy -

  • Color Science: ACEScct;

  • ACES version: ACES 1.3 (a przy kolejnych uaktualnieniach wybieramy wersję najnowszą);

  • ACES Output Transform: zgodnie z naszym wyświetlaczem, sRGB, rec709 itd. (to jest nasze ODT)

  • Włączamy opcję Use color space aware grading tools.

W zakładce Media zaznaczamy nasze pliki, klikamy PPM i nawigujemy -

  • ACES Input Transform > wybieramy z listy naszą kamerę

Jeśli nasze pliki są RAWami, to Resolve sam rozpozna i prawidłowo otaguje nasze źródła. Jeśli do projektu ACES dodajemy np. plik JPG ściągnięty z sieci to tagujemy go jako sRGB.

Po skończonej pracy, chcąc zrobić eksport, procedujemy dokładnie tak, jak by przy jakimkolwiek innym projekcie - należy jedynie pamiętać, że plik który powstanie będzie w przestrzeni barwnej i gammie zgodnej wybranym przez nas ODT (ACES Output Transform).

 

That’s all Folks! Choć to zaledwie kilka podstawowych informacji, sam czubek góry lodowej, to nie potrzeba więcej, aby móc spokojnie pracować w ACES.

Zachęcam Was do eksperymentowania z tym środowiskiem, sprawdzania jak działają narzędzia, czy podoba nam się transformacja/look ACES, a po pierwszym przetarciu rekomenduję powrót do lektur, które dadzą lepsze zrozumienie tego color managementu i odpowiedzą na pytania taki jak np. czym różni się ACES2065-1 od ACEScg, czym jest ACES RRT itp.

Bardzo dobrym punktem wyjścia do zgłębiania tematu ACES jest broszura przygotowana przez Akademię - dostępna tutaj.

Poniżej zamieszczam kilka odpowiedzi na potencjalnie mogące pojawić się pytania jednocześnie starając się przemycić kilka dodatkowych informacji.

Czym ACES różni się od RCM - Resolve Color Managementu?

Główna różnica tkwi w dostępności. RCM jest ściśle związany z produktem firmy Blackmagic i korzystać z niego można tylko w DaVinci Resolve. ACES jest ogólnodostępnym standardem zaimplementowanym lub możliwym do prostego wykorzystania w dziesiątkach aplikacji do korekcji barwnej, online’u, compositingu, 3D itp.

Kiedy w Resolve wybieram opcję Bypass Color Grades (skrót Shift+D) mój obraz nie wyświetla się logu.

Pracując w projektach z color managementem nie mamy dostępu do materiału w logu - pracujemy z materiałem wyświetlany w poprawnym kontraście i kolorze. Dla plików zapisanych logarytmicznie istnieje jednak możliwość podejrzenia loga. W zakładce Color klikamy PPM na miniaturce klipu i wybieramy opcję Bypass Color Management.

W DaVinci Resolve na liście IDT nie ma takiego, który jest zgodny z moimi plikami źródłowymi.

Możemy doinstalowywać dodatkowe IDT. Zarówno same pliki jak i instrukcje łatwo znaleźć w sieci.

Czy można korzystać z ACES tylko częściowo? Czy można łączyć ten color management z innymi sposobami pracy?

W tekście przedstawiłem najprostszy i najbezpieczniejszy sposób pracy, czyli wykorzystanie ACES na poziomie projektu. Istnieje możliwość pracy w DaVinci Resolve zarządzajac barwą na poziomie node’ów przy wykorzystaniu OFXów ACES Transform i Color Space Transform - przy takim podejściu możemy sami decydować na którym etapie i w jakim zakresie chcemy korzystać z ACES. Należy zaznaczyć, że przy takim workflow cała odpowiedzialność, m.in. za poprawność przekształceń, spoczywa na użytkowniku. Chcących eksplorować ten wątek odsyłam do hasła „node-based ACES” w Google.

Czym jest opcja ‘Apply ACES reference gamut compression’ w ustawieniach projektu i czy warto ją włączyć?

ACES, delikatnie mówiąc, przeciętnie radzi sobie z elementami w kadrze, które są zarazem bardzo jasne i bardzo nasycone. Aby wyeliminować ten problem wprowadzono to narzędzie. Można z niego skorzystać na poziomie projektu lub aktywować je tylko dla problematycznych klipów - w zakładce Color klikamy wówczas PPM na miniaturce ujęcia i wybieramy ACES Gamut Compress > ACES reference gamut compress.

Jak można wyrenderować komuś plik zakodowany w ACES?

Wystarczy przed eksportem wyłączyć w projekcie ODT (ACES Output Transform ustawić na opcję No Output Transform), a z listy parametrów do eksportu wybrać plik EXR z kompresją RGB Half (PIZ Compression). Po renderze warto dodać adnotację, np. w nazwie folderu, że eksport ten jest zrobiony w AP0/ACES2065-1.

Wszystkie pliki w moim projekcie pochodzą z jednej kamery, czy mogę jakoś ułatwić sobie życie?

Jeśli wszystkie, lub większość plików, pochodzi z jednego źródła (np. wszystkie klipy zostały zarejestrowane Arri Alexą) możemy nasze IDT ustawić na poziomie projektu, w sekcji Color Management wskazując Alexę jako ACES Input Transform. Jeśli w trakcie prac doszłyby nam ujęcia z innego źródła, wtedy po imporcie należy je zlokalizować i zmienić ich IDT zgodnie z ich pochodzeniam korzystając z metody opisanej w treści artykułu.

Szymon KraszewskiComment