Blog

Inne barwy, mniej barw

Sportowcy boją się urazów mięśni i kości, a muzycy bywają przewrażliwieni na punkcie swego słuchy. Ja natomiast - tak jak zapewne koleżanki graficzki, koledzy montażyści i wszyscy inni pracujący przy komputerze specjaliści - martwię się o swój wzrok. Wszelkie odkrycia w dziedzinie okulistyki, w wymiarze medycznym i technologicznym, cieszą mnie i uspokajają. Postęp w medycynie jest super!

Kalifornijska firma EnChroma zaprojektowała soczewki, dzięki którym ludzie dotknięci dwoma odmianami daltonizmu - protanopią i deuteranopią - będą mogli oglądać świat tak, jak robią to normalnowzroczni.

Przyczyną ślepoty barwnej jest zaburzenie pracy znajdujących się w gałce ocznej światłoczułych receptorów. Gdy zakresy długości fal, które te absorbują, częściowo się pokrywają, mózg nie jest w stanie rozróżnić barw, np. czerwonej i zielonej. Cytując tekst ze strony producenta soczewek "system działa dobrze, ale dostaje złe dane".

Poniżej dokumentalna, wzruszająca reklama informująca o kooperacji firm Valspar i EnChroma. Pokolorował ją Sean Coleman pracujący na co dzień w Company 3

Kolorysta Rob Bessette miał możliwość oglądania otaczającej go rzeczywistości przez zaprezentowane w spocie okulary. Postrzegane przez niego barwy byly zdecydowanie bardzo nasycone, a w szczególności wybijał się kolor czerwony. Wszystkie elementy zdawały się być zafarbowane odcieniem fuksji. 

Chcących zobaczyć, oczami daltonisty, znane sobie fotografie odsyłam natomiast do tej internetowej aplikacji.

Szymon KraszewskiComment